Zmluvy vo verejnom obstarávaní

Viac o dôležitosti zmlúv vo verejnom obstarávaní v nasledujúcom článku.

Zaujala ma reportáž v Televíznych novinách TV Markíza dňa 8. 7. 2012 po 19:00. Bolo v nej uvádzané, ako si niektoré mesto obstaralo obálky za cenu 2 centy za kus, ktoré však nelepili. Pritom, ak by zákazku získal uchádzač, ktorý ponúkol len o 1 cent drahšiu obálku, krásne by lepili a nemuseli by používať lepiacu pásku, čo ich v konečnom dôsledku vyjde drahšie. Bolo tiež spomínané, že to je chyba zlého zákona o verejnom obstarávaní. Nechcem teraz obhajovať náš zákon, ale treba si uvedomiť, že verejné obstarávanie rieši proces výberu dodávateľa. Realizáciu zákazky, povinnosti dodávateľa je potrebné ošetriť kvalitne pripravenou zmluvou. Treba si na nej dať záležať.

Druhý prípad. Rozprával som sa s jednou vedúcou školskej jedálne, ktorá sa mi sťažovala na to, že dodávateľ jej vozí hnilé paradajky, pravdepodobne také, čo sa v obchode nepredajú, lebo tam ich zákazník vidí. Pýtal som sa, prečo tovar nevrátili? Lebo by sme nemali z čoho variť. A potom som sa pýtal, z čoho ste teda varili? Odpoveď: to sa ma radšej ani nepýtajte! Nenechajte si od dodávateľov skákať po hlave! Vy dávate dodávateľovi možnosť si zarobiť, máte výhodnú vyjednávaciu pozíciu. Takéto prípady by nemali byť pravidlom ale skôr výnimkou. Identifikujte si dôležité body, ktoré potrebujete, aby dodávateľ dodržal. Napr. dodržanie termínu dodávok, dodržanie kvality a pod. Na tieto kľúčové podmienky naviažte aj sankčné mechanizmy pri ich nedodržaní. Taktiež uveďte možnosť okamžitého vypovedania zmluvy ak bol napr. dodávateľ 2 krát upozornený na nedodržiavanie zmluvy.

Ideálne je, ak do súťažných podkladov uvediete svoj návrh zmluvy v porovnaní so stanovením minimálnych zmluvných požiadaviek. Pretože potom to budete mať oveľa náročnejšie na študovanie viacerých rozličných zmlúv a sledovanie, či obsahujú všetky požadované body. Ale čo, ak obsahujú body, ktoré Vám nebudú veľmi vyhovovať?

Je potrebné, aby uchádzač tento návrh zmluvy podpísal. Tým súhlasí so zmluvnými podmienkami pri realizácii.

Ing. Branislav Šarmír, VO SK, a. s.

info@vosk_sk

Publikované v Obecných novinách č. 29 dňa 17.7.2012

Aktuality

17. 08. 2018

Zákon č. 177/2018 proti byrokracii

Od 1. septembra 2018 vstupuje do účinnosti zákon č. 177/2018 Z.z. o niektorých opatreniach na znižovanie...

30. 05. 2018

Nové finančné limity

V sekcii Legislatíva sme vložili nové finančné limity platné od 20.04.2018 (aj keď boli publikované neskôr) a...

29. 01. 2018

Zmena termínu školenia VO KOMPLEXNE (2 dni)

Dávame vám do pozornosti zmenu termínu školenia  VEREJNÉ OBSTARÁVANIE KOMPLEXNE – 2 DNI.

všetky aktuality

Novinky a semináre

zasielajte mi informácie o pripravovaných seminároch a novinkách

Skype