Na štátne zákazky má dozerať nová rada

Smer chce, aby sa dali tendre preveriť ešte pred ich vyhlásením. 

Novelu pravidiel prideľovania štátnych zákaziek poslalo ministerstvo vnútra na pripomienkovanie. Kým pred mesiacom mala vyše 20 strán, nová verzia má vyše 40 strán.

Z novely zákona o verejnom obstarávaní nezmizli strategické zákazky, teda nákupy nad desať miliónov eur, ktorých parametre či presná hodnota sa nedajú určiť. Smer ich chce prideľovať cez osobitný postup.

Ostal aj návrh na štátny aukčný web, cez ktorý budú úrady kupovať drobné tovary či služby. Má fungovať už od januára, minister vnútra Robert Kaliňák pôvodne rátal s jeho štartom o pol roka neskôr.

Novinkou je vznik rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Zriadiť ju chcela už bývalá šéfka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).

Novela počíta s ôsmimi členmi rady. Vláda ich bude vymenúvať na päť rokov, no každé dva roky sa časť obmení. Tak funguje napríklad rada Protimonopolného úradu, čím sa stretávajú nominanti rôznych vlád.

„Má umožniť efektívne a rýchle preskúmanie rozhodnutí úradu, nie o rok či dva, ako je to pri žalobách,“ víta zriadenie rady advokát Tomáš Kamenec.

Verdikty úradu dnes posudzujú len súdy. O férovosti vyradenia ponúk z mýtneho tendra súdy rozhodujú už tri roky. Za ten časť bola podpísaná zmluva a mýtny systém bol postavený najdrahšou ponukou.

Menej chybných súťaží?

Okrem drobných úprav pribudla do zákona možnosť, aby ÚVO preveril súťažné dokumenty pred vyhlásením tendra.

„Aby mal obstarávateľ garanciu, že ním zvolený postup je správny,“ vysvetľuje rezort vnútra.

Keď kontrolóri pravidlá súťaže odobria, nebudú sa môcť na ne neskôr sťažovať neúspešní uchádzači či špekulanti. Smer si od toho sľubuje zníženie počtu účelových námietok a súťaží, ktoré boli zrušené len pre chyby pri ich vyhlásení.

Smer pridal aj možnosť, aby okrem úradníkov vyhodnocovali súťaže aj podnikatelia. Víťaza majú vyberať len pri veľkých tendroch, napríklad pri stavbách za viac než 4,8 milióna eur.

Novelou chce Smer regulovať počet dodávateľov softvéru, ktorý bude štát používať na aukcie. Softvér bude musieť prejsť certifikáciou, za ktorú vývojári zaplatia.

„Chýba mi analýza, či je necertifikovaný softvér problém. Takto to vyzerá ako biznis pre certifikačné firmy,“ hovorí poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.

Zverejnené 4.9.2012  http://ekonomika.sme.skAktuality

02. 01. 2018

SEMINÁRE na január - marec 2018

Na prvý štvrťrok sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých semiárov a školení.

24. 10. 2017

Stiahnite si pomôcku - nové finančné limity VO platné od 01.11.2017

Od 01.11.2017 začínajú platiť mierne upravené finančné limity pre verejných obstarávateľov a obstarávateľov, ako aj...

04. 10. 2017

Stiahnite si zákon o VO účinný od 1.11.2017

Keďže od 1.11.2017 bude účinná novela Zákona o verejnom obstarávaní, pripravili sme pre Vás pomôcku - Zákon č....

všetky aktuality

Novinky a semináre

zasielajte mi informácie o pripravovaných seminároch a novinkách

Skype