Súťaž návrhov na Mestský úrad v Leopoldove pozná víťaza

Ojedinelú architektonickú súťaž návrhov na verejnú stavbu vyhral ateliér zerozero.  P odľa predsedu poroty, architekta Pavla Paňáka sa táto súťaž radí „medzi najviac oboslané súťaže nielen v ére samostatného Slovenska, ale aj v povojnovom Československu.“   My vo VO SK, a.s. sme radi, že sme pripravili a realizovali tak úspešnú súťaž z hľadiska verejného obstarávania. 

Leopoldov_MsU_vitazny_navrh_zerozero.jpgMiesto Leopoldov
Rok 2014
Autor zerozero - Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, spolupráca: Bc. Martin Ortuta, Bc. Alžbeta Barančíková, Bc. Juraj Červený
Investor Mesto Leopoldov
Úžitková plocha 888 m2
Náklady na realizáciu 800 000 eurOdborná porota vybrala z 51 doručených návrhov za víťaza projekt prešovského ateliéru zerozero, ktorý je známy realizáciou Kasární/Kulturparku v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013.Mesto Leopoldov vyhlásilo na jar verejnú architektonickú súťaž na návrh budovy Mestského úradu. Štvortisícové sídlo bolo vyhlásené za mesto len v roku 1971. Primátor Milan Gavorník vo vyhlásení zadania súťaže uvádza, že budova mestského úradu nezapadá do mestskejšieho výrazu, ktorý chcelo vedenie Leopoldova vytvoriť.

„Chceli by sme postaviť objekt, ktorý zodpovedá po architektonickej stránke 21. storočiu, objekt, ktorý bude tvoriť s novovybudovaným námestím určitý celok a bude jeho modernou súčasťou,“ povedal primátor.

Víťazný návrh zaujal porotu „premýšľavou zdržanlivosťou“. Architekti zo zerozero sa rozhodli nezbúrať historickú budovu úradu – umiestnili do nej knižnicu a zároveň navrhli novú radnicu, ktorá s pôvodnou spoluvytvára nové verejné priestranstvo. Mesto zverejnilo všetky návrhy aj s komentármi poroty.

V západnej Európe je samozrejmé, že na nové verejné inštitúcie budované z verejných peňazí sa vyhlasujú architektonické súťaže. Na Slovensku je takýto typ investícií aj súťaží výnimočný. Aj preto sa podľa predsedu poroty, architekta Pavla Paňáka táto súťaž radí „medzi najviac oboslané súťaže nielen v ére samostatného Slovenska, ale aj v povojnovom Československu.“

Viac si prečítajte v článku Redakcie TRENDreality z 29.10.2014 

http://reality.inspiracie.etrend.sk/redakcia/mestsky-urad-v-leopoldove.html

Zdroj obrázku: zerozero, zdroj textu: TRENDreality

Aktuality

17. 08. 2018

Zákon č. 177/2018 proti byrokracii

Od 1. septembra 2018 vstupuje do účinnosti zákon č. 177/2018 Z.z. o niektorých opatreniach na znižovanie...

30. 05. 2018

Nové finančné limity

V sekcii Legislatíva sme vložili nové finančné limity platné od 20.04.2018 (aj keď boli publikované neskôr) a...

29. 01. 2018

Zmena termínu školenia VO KOMPLEXNE (2 dni)

Dávame vám do pozornosti zmenu termínu školenia  VEREJNÉ OBSTARÁVANIE KOMPLEXNE – 2 DNI.

všetky aktuality

Novinky a semináre

zasielajte mi informácie o pripravovaných seminároch a novinkách

Skype