Firmy bez vlastníka nebudú môcť súťažiť

Zaujalo nás: Ministerstvo spravodlivosti chystá nové pravidlá pre firmy vo verejnom obstarávaní. 

Firmy bez známeho vlastníka si v štátnych zákazkách už neškrtnú. Aspoň tak si to predstavuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), ktorá plánuje zaviesť čierne listiny pre spoločnosti, ktoré súťažia o verejné projekty na Slovensku. Dôvodom je zabrániť aj takzvaným schránkovým firmám zapojiť sa do tendrov. „Odkrývanie pozadia schránkových firiem bude znamenať pre osoby, ktoré chcú ostať v anonymite, zvýšené náklady, čo ich do istej miery môže odradiť od ambície prihlásiť sa do tendrov,“ hovorí Žitňanská. Nové pravidlá pri verejných obstarávaniach by mohli do praxe vstúpiť do roka.

Zákaz na roky
Každý úrad tak po novom bude musieť skúmať vlastnícku štruktúru uchádzača o zákazku a odhaliť toho, kto bude mať zo súťaže profit. Zistiť sa to podľa Žitňanskej má vypýtaním dokladov od uchádzača. „Nepredloženie týchto dokladov bude znamenať vylúčenie zo súťaže a zapísanie na čiernu listinu,“ povedala. Na ňu sa však firma bude môcť dostať aj za iných okolností. Stane sa tak vtedy, ak firma Úradu pre verejné obstarávanie dodá nepravdivé informácie, ktoré sa týkajú kvalifikačných kritérií prihlásenia sa do súťaže. Zapísanie na takúto čiernu listinu bude znamenať zákaz pre spoločnosť uchádzať sa o verejné peniaze. Na koľko rokov by to však malo byť, Žitňanská nespresnila. „Možno na 3 až 5 rokov. Záviselo by to od závažnosti porušenia zákona,“ skonštatovala ministerka. Šéf protikorupčnej mimovládne organizácie Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš sa na čierne listiny pozerá skôr skepticky. Je to aj napriek tomu, že viaceré európske krajiny takéto listiny už zaviedli a odporúča to aj európska legislatíva. „V Čechách to majú a na zozname je len jedna firma. Ak sa niekto bude chcieť skryť, skryje sa. Napríklad pri Skytolle nebol problém, že sme nepoznali celú vlastnícku štruktúru. Problémom bolo, že to bolo strašne predražené,“ hovorí Šípoš. Na zoznam sa tak podľa neho môžu dostať skôr menšie ako väčšie firmy. „Pre ne by to mohla byť kvázi hanba, ak by sa tam ocitli. Nemyslím si však, že veľké korporácie by mali s papiermi problémy.“

Prieskum trhu
Śéfka rezortu spravodlivosti vo verejných súťažiach však chystá aj ďalšie zmeny. Napríklad chce, aby si úrady, mestá či obce urobili pred vypísaním zákazky analýzu trhu. Budú musieť napríklad zistiť, či na trhu existuje aspoň päť dodávateľov. Ak sa tak nestane, budú musieť o tom informovať úrad aspoň dva týždne vopred. Chce tiež ujasniť pravidlá pri e-aukciách. „Tento zákon splnomocní úrad, aby vyhláškou presne ustanovil, pri ktorých stavbách a službách sa bude musieť elektronická aukcia používať. Aktuálne sa tieto aukcie pri službách a stavbách musia používať len vtedy, ak je to technicky možné,“ skonštatoval poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Zamestnávatelia chystané zmeny vo verejných súťažiach vítajú. „Podporujeme kroky vlády k zvýšeniu transparentnosti verejného obstarávania,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Zdroj: hnoline.sk, 7.9.2011

Aktuality

17. 08. 2018

Zákon č. 177/2018 proti byrokracii

Od 1. septembra 2018 vstupuje do účinnosti zákon č. 177/2018 Z.z. o niektorých opatreniach na znižovanie...

30. 05. 2018

Nové finančné limity

V sekcii Legislatíva sme vložili nové finančné limity platné od 20.04.2018 (aj keď boli publikované neskôr) a...

29. 01. 2018

Zmena termínu školenia VO KOMPLEXNE (2 dni)

Dávame vám do pozornosti zmenu termínu školenia  VEREJNÉ OBSTARÁVANIE KOMPLEXNE – 2 DNI.

všetky aktuality

Novinky a semináre

zasielajte mi informácie o pripravovaných seminároch a novinkách

Skype